Bu Yaz Hangi Stephen King Uyarlamalarını İzleyeceğiz

haberler

Stephen King, yalnızca yazılı eserleri ile değil, bu eserlerinden uygulanan film ve dizilerle de öne çıkan bir yazardır. Yaşayan yazarlar içerisinde eserleri sinemaya en çok uyarlanan yazar olarak da Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmıştır. Sadık Okuyucu, bu durumdan şikayetçi değil fakat ustanın eserlerinin doğru ve iyi bir şekilde uyarlanamadığını düşünüyor. Bunun bir çok örneğini de hep birlikte gördük ve izledik.

2017 yılı içerisinde Stephen King’in beyaz perdeye ve televizyona uyarlanan bir çok eserinin haberini sizlere sunduk. King uyarlamaları konusunda bereketli bir yıl geçirdiğimiz aşikar fakat bu uyarlamaların nasıl olacağını ve kitapların hakkını verip veremeyeceğini bu uyarlamaları izledikten sonra karar vereceğiz.

Bu yazımızda 2017 yılı içerisinde, özellikle yaz döneminde, bizlere sunulan Stephen King uyarlamalarını derledik. Bakalım hangi film ya da hangi dizi ne zaman bizlerle olacak?

1-) THE MIST / Sis 

 

The Mist (Sis), Stephen King’in en çok sevilen uzun hikayelerinden (Novella) biridir. Stephen King Türkiye Facebook sayfamızda da yapılan pek çok ankette Sis’in üst sıralarda olduğunu gördük. Sadık Okuyucu tarafından çok beğenilen bu eserin, 2007 yılında gösterime giren bir sinema uyarlaması bulunuyor. Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol gibi unutulmaz eserlere imza atan Frank Darabont‘un yönettiği bu film, başarılı King uyarlamaları arasında gösteriliyor. Film, özellikle finali ile pek çok eleştirmen tarafından olumlu not almıştı.

Bu kez de Sis, karşımıza dizi olarak çıkıyor. 22 Haziran‘da ilk bölümü yayınlanacak olan dizi, Spike TV tarafından yaptırılıyor. 10 bölüm süreceği söylenen dizinin ikinci sezonunun olup olmayacağı şu an için belli değil. Bir kasabanın üzerine aniden çöken sis bulutu içerisinden gelen dünya dışı yaratıkların kasabada oluşturduğu dehşeti anlatan The Mist (Sis) yayınlanan fragmanları ile dikkatleri üzerine çekti.

2-) THE DARK TOWER / Kara Kule

 

The Dark Tower (Kara Kule), Stephen King’in “hayatımın eseri” dediği, 8 kitaplık efsane serisidir. Son silahşor Glead’lı Roland’ın, Kara Kule’yi aramasının hikayesini anlatan bu dev eser, sona erdiği günden bu yana Sadık Okuyucu tarafından filme ya da diziye aktarılmayı bekliyordu. Herkesin bu efsanevi eser üzerinde farklı hayalleri ve düşünceleri vardı. Bir kısım, dizi olmasından yanayken bir kısım da Yüzüklerin Efendisi gibi 3 filmlik bir seri film olmasından yanaydı. Bir kısım ise hiçbir şekilde filme ya da diziye aktarılmamasından yanaydı.

Yaklaşık 10 yıldır süregelen bu tartışmalar içerisinde zaman zaman Kara Kule’nin film ya da dizi yapılacağı yönünde haberler ortaya çıktı. Gerek senaryo problemi gerekse bütçe yetersizliği nedeniyle bozulan anlaşmalar sonucunda geçtiğimiz yıl ilk gerçek adımları görmeye başladık.

Kara Kule, film olacaktı fakat tek bir film olarak karşımıza çıkacaktı. Sadık Okuyucu, bunun imkansız olduğunu düşünürken senaryonun ve oyuncuların ortaya çıkması ile büyük bir kesim hayal kırıklığı yaşadı. Aslında bu film seriye kısmen bağlı farklı bir hikayeyi anlatacaktı. O günden filmin fragmanı karşımıza geldiği güne kadar büyük bir umutsuzlukla bu dev eserin harcandığını düşündük. Özellikle Roland’a siyahi bir oyuncu olan Idris Elba‘nın hayat verecek olması çok yanlış bir karar olarak açıklandı.

Filmin ilk fragmanı yayınlandığında bu hayal kırıklığı bir nebze umuda dönüştü diyebiliriz. Belki film hayal ettiğimiz karakterlerle (Siyahlı Adam hariç) ya da hayal ettiğimiz hikaye ile gelmeyecek ama fragmanı izlediğimizde filmin çok da başarısız olmadığını görebiliyoruz.

Stephen King’in dev eseri The Dark Tower (Kara Kule) belki de ilk filmi ile 4 Ağustos‘ta vizyona girecek.

 

3-) MR.MERCEDES / Bay Mercedes

 

Stephen King’in Kara Kule’den sonra ani bir şekilde karşımıza çıkardığı, Bill Hodges Üçlemesi adı verilen serisinin ilk romanı olan Mr.Mercedes (Bay Mercedes), King’in polisiye türde de ne kadar başarılı olabileceğini bizlere kanıtlamıştı. Emekli polis Bill Hodges‘un, yaşadığı bunalımlı dönemde psikopat bir katil tarafından aldığı mektup, bu ikili arasında amansız bir mücadelenin başlamasına neden olacaktı. Psikopat katilimiz Brady Hartsfield, bir Mercedes ile kalabalığa dalıp insanların ölümüne neden olan, King evrenini öne çıkan karakterlerinden biriydi.

Mr.Mercedes’i takiben Finders Keepers (Kim Bulduysa Onundur) ve End of Watch (Son Nöbet) romanları ile tamamlanan seri henüz buharı üstünde bir seri olduğu için okumayanların olduğunu düşünerek mutlaka okumanız gerektiğini söylemek isteriz.

Bill Hodges üçlemesinin ilk romanı olan Mr.Mercedes (Bay Mercedes), Audience / Direct TV tarafından dizi olarak karşımıza çıkıyor. İlk bölümü 9 Ağustos‘ta yayınlanacak olan dizi ilk sezonda 10 bölüm sürecek. Dizinin gelecek sezonlarının olup olmayacağına sanırım reyting karar verecek. Henüz tam olarak bir tanıtımı yayınlanmadı fakat bazı görüntüler ortaya çıktı:

 

4-) IT / O

 

2017 yaz dönemini kapatacağımız eser ise Stephen King’in en korkunç romanlarından biri olarak gösterilen It (O)’nun sinema uyarlaması olacak. Yayınlanan ilk fragmanı ile 1 günde 200 milyon izlenerek bir rekora imza atan film, iddialı King uyarlamalarından olma yolunda ilerliyor.

Derry Kasabası’nda 27 yılda bir çocukların kaybolduğu ya da öldürüldüğü bir dönem yaşanır. Kasaba halkı belki korkudan belki de bulaşmak istemediklerinden gerçeği görmezden gelir. Çocukların kaybolmasının arkasında, Derry’nin kanalizasyonlarında yaşayan bir yaratık vardır. Pennywise adındaki bu yaratık çocuklara en büyük korkularını kullanarak görünür. Herkesin görmezden gelip kaçtığı bu kötülüğü kendilerine “Kaybedenler Kulübü” adını verdikleri 7 çocuk yenmeye çalışır. Tabii Pennywise bunun farkındadır…

It (O)’in 1990 yılında yayınlanan TV uyarlamasını bir çoğumuz izlemiştir. Özellikle o dönem çocuk olan pek çoğumuzda palyaço korkusu oluşturan bu uyarlama, her ne kadar başarısız gösterilmese de eserin hakkını verecek bir sinema filminin eksikliğini yaşatıyordu.

Yıllar sonra beklenen uyarlama ortaya çıktı. 8 Eylül‘de vizyona girecek olan film daha ilk fragmanı ile dikkatleri üzerine çekti. İzlenme rekoru kıran fragman, filmin romana sık sıkıya bağlı kalacağını gösterir gibiydi. İki bölüm halinde sunulacak olan filmin ilk bölümü It: Part 1, Kaybedenler Kulübü’nün çocukluk döneminde Pennywise ile olan mücadelesini anlatırken, muhtemelen gelecek yıl vizyona girecek It: Part 2 ise yetişkinlik dönemlerini ve kabusun dönüşünü anlatacaktır.

Stephen King’in en korkunç romanlarından biri olarak gösterilen It (O)’in sinema uyarlaması, 1990’dan 27 yıl sonra sizlerle olacak. 

Hep birlikte 2017 yazında izleyeceğimiz Stephen King uyarlamalarını bir yazıda topladık. Bu yaz King dolu bir yaz olacak ve bundan memnunuz. Umarız uyarlamalar eserlerin hakkını verir ve unutulmaz King uyarlamaları arasında yer bulurlar.

 

 

Bir cevap yazın