Different Seasons (Kuşku Mevsimi) – 1982

 

Orijinal İsmi Türkçe İsmi Çıkış Yılı Sayfa İncelemesi
Different Seasons Kuşku Mevsimi 1982 424 YOK

Stephen King’in 1982 yılında yayınladığı ve orijinalinde dört uzun hikayeden oluşan Kuşku Mevsimi hikaye derlemesi, ülkemizde üç hikayeden oluşmaktadır. Dört mevsimin dört hikaye ile ilişkilendirildiği bu kitabın orijinal ismi ve orijinal kapak tasarımı mevsimlere dikkat çeker. Ülkemizdeki baskısında ise bu hikayelerden biri (Ceset) kitaptan çıkarılarak ayrı bir kitap olarak basılmıştır. Kitabın orijinali 527 sayfa iken ülkemizdeki baskısı 424 sayfadır. Kitap “Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli” adıyla geçtiğimiz yıl tekrar basıldı.
Kuşku Mevsimi kitabında bulunan 4 hikaye şunlardır:

  • Rita Hayworth and Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli – Rita Hayworth’u Seven Adam)
  • Apt Pupil (Yetenekli Öğrenci)
  • The Breathing Method (Solunum Metodu)
  • The Body (Ülkemizdeki baskıda bu kitap içerisinde yer almıyor. Ceset isminde ayrı kitap olarak basıldı.)

Stephen King’in uzun hikayelerinden (novella) oluşan bu kitapta yer alan Rita Hayworth and Shawshank Redemption, Apt Pupil ve The Body beyaz perdeye aktarıldı. The Shawshank Redemption ismiyle beyaz perdeye aktarılan ilk hikaye (Ülkemizde Esaretin Bedeli olarak bilinir) IMDB TOP 250 listesinin 1.sırasında yer alarak, film severlerin en çok sevdiği film olarak gösterilmektedir.

TANITIM YAZISI:

Usta yazar Stephen King’in novela türündeki öykülerinden oluşan Kuşku Mevsimi, en fazla “Shawshank Redemption” adlı filme çekilmiş öyküsüyle büyük ilgi gördü. Ülkemizde “Esaretin Bedeli” ismiyle hafızalara kazınan film, Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı “En İyi 100 Film” listesinde yer almaktadır.

Bugüne dek pek çok yapıtı film ve TV dizisi olarak yorumlanan yazarın Kuşku Mevsimi adlı romanında; Yetenekli Öğrenci, Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption) ve Solunum Metodu adlı üç öykü bulunuyor.

Stephen King, Kuşku Mevsimi ile yalnızca korku ve gerilimde değil dram türünde de usta bir yazar olduğunu kanıtlıyor…

Bir cevap yazın