Doctor Sleep (Doktor Uyku) Film Oluyor

haberler

Stephen King, 1977‘de yazmış olduğu ve aynı isimle 1980 yılında beyaz perdeye uyarlanan The Shining (Medyum, Cinnet) eserinin 2013‘te devamını yazmıştı. Devam kitabı olan Doctor Sleep (Doktor Uyku), beyaz perdeye uyarlanıyor. Senarist ve yönetmen belli oldu.

Stephen King’in yazarlık hayatında önemli bir yere sahip olan korku türündeki romanı The Shining (Medyum), 1980 yılında ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştı. “Cinnet” ismi ile hatırladığımız bu film, kimi çevreler tarafından kötü bir uyarlama olarak görülse de (buna Stephen King’in kendisi de dahil) korku filmleri içerisinde “kült” etiketini aldığını söyleyebiliriz. Overlook Oteli’nde kış dönemi bekçisi olarak görev yapan Jack Torrance’ın ailesi ile birlikte yaşadıkları bu büyük otelde başlarına gelen korkunç olayları konu alan eserin devamı yıllar sonra piyasaya çıkmıştı.

 

 

Stephen King, 2013 yılında yazmış olduğu Doctor Sleep (Doktor Uyku) kitabında Overlook Oteli’nin kabusunu tekrar çağırmış oldu. O dönem çocuk olan Danny artık büyümüştü fakat geçmişin kötü anıları zihninde yaşamaya devam ediyordu. En az, ilk roman kadar korku ve gerilim dolu bir konuya sahip olan Doktor Uyku, beyaz perdede kendisini gösterecek.Warner Bros.‘un yapımcılığını üstleneceği bu uyarlama için senaryo çalışmaları yapılmış durumda. Filmin senaristi Kara Kule filminden de tanıdığımız Akiva Goldsman oldu. Fakat filmin yönetmenliğine getirilen Mike Flanagan‘ın senaryoyu yeniden düzenleyeceği söyleniyor. Geçtiğimiz yıl Gerald’s Game (Oyun) eserini Netflix için uyarlayan Mike Flanagan‘ın Doktor Uyku projesinden alnının akıyla çıkıp çıkmayacağını göreceğiz.

Warner Bros. geçtiğimiz yıl It(O) ile kazanılan büyük başarının ardından yeni Stephen King uyarlamalarına göz kırptığını görebiliyoruz. Bakalım Doktor Uyku, nasıl bir film olacak? Filmin Eylül 2019‘da vizyonda olacağı söyleniyor.

Bir cevap yazın