Four Past Midnight (Gece Yarısını Dört Geçe) – 1990

 

Orijinal İsmi Türkçe İsmi Çıkış Yılı Sayfa İncelemesi
Four Past Midnight Gece Yarısını Dört Geçe 1990 763 YOK

Stephen King’in 1990 yılında piyasaya çıkan ve dört uzun hikayesinden oluşan bu derleme, adından da anlaşılacağı üzere dört hikaye üzerine kurulu. Fakat ülkemizde bu kitabın yayınlanma süreci bir hayli ilginçtir. Bu kitap ülkemizde Gece Yarısını 2 Geçe ve Gece Yarısını 4 Geçe adı altında iki farklı kitap olarak çıkarılmıştır. Her kitap iki uzun hikaye içerir. Daha sonra Altın Kitaplar bu iki kitabı birleştirerek Gece Yarısını 4 Geçe adında tekrar basmıştır. Böylece kitap orijinal haline dönüş yapmıştır. Bu baskısı çok zor bulunan kitabın yeni baskısı 2017’de yapılmış ve Gece Yarısını 4 Geçe’yi arayan okurlar rahatlamıştır.
Gece Yarısını Dört Geçe kitabında bulunan 4 uzun hikaye şunlardır:

  • The Langoliers (Umacılar)
  • Secret Window, Secret Garden (Gizli Pencere, Gizli Bahçe)
  • The Library Policeman (Kütüphane Polisi)
  • The Sun Dog (Güneş Köpeği)

Stephen King’in adeta bir roman kadar uzun bu hikayelerinden The Langoliers ve Secret Window, Secret Garden beyaz perde ve tv uyarlaması olarak karşımıza çıktı.

TANITIM YAZISI:

Dört çarpı korku eşittir sonsuz dehşet!

Amerikan edebiyatının kelime sihirbazı olarak tanımlanan King bu eserinde bizlere dört novella sunuyor. King’in hikâyelerinin her biri, insan doğası ve bilinçaltının karanlık köşelerinde gizlenen yüzleşemediğimiz korkuları kaşıyarak tüm duyularımızı alarma geçiriyor. King’in roman kurgusu içinde uygulamaktan vazgeçmediği, olay eşliğinde sürdürdüğü detaycılığı korku ve gerilim romanlarını seven okurların keyfini katmerliyor.

Gece Yarısını Dört Geçe’nin ilk hikâyesi olan Umacılar’da, bir jetin içindeki bazı yolcuların zaman yırtılması içinde kaybolmaları; Gizli Pencere, Gizli Bahçe’de bir yazarın ve onu kendi eserini çalmakla suçlayan bir psikopatın haklılıklarını kanıtlamak için gösterdikleri çaba; Kütüphane Polisi’nde aldığı kitapları geri vermeyi unutan orta yaşlı bir işadamı ile hayatı emen şeytani bir varlık olan kütüphaneci arasındaki mücadele; son hikâye olan Güneş Köpeği’nde ise 15 yaşındaki bir çocuğun doğum gününde hediye edilen bir fotoğraf makinesiyle çektiği her karede görünen korkunç ve kötü bir köpekle yaşadığı ürkütücü mücadele anlatılıyor.

Bir cevap yazın