Full Dark, No Stars (Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece) – 2010

 

Orijinal İsmi Türkçe İsmi Çıkış Yılı Sayfa İncelemesi
Full Dark, No Stars Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece 2010 480 YOK

Stephen King’in 2010 yılında yayınladığı ve dört uzun hikayeden oluşan hikaye derlemesi, birçok okur tarafından olumlu yorum almıştır. İçerisindeki dört uzun hikayenin üçü sinemaya veya televizyona uyarlanmıştır. Usta bu kitaptaki hikayelerinde insanın acımasızlığını, korkunun ve dehşetin doğa üstü olmayan olaylarla da sunulabileceğini göstermiştir. Ayrıca bu kitap Stephen King’in son dönemdeki en sert kitaplarından biri olarak gösterilmektedir.
Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece kitabında bulunan 4 hikaye şunlardır:

  • 1922 (1922)
  • A Good Marriage (İyi Bir Evlilik)
  • Big Driver (Koca Şoför)
  • Fair Extension (Adil Uzatma)

1922 hikayesi Netflix tarafından 2017 yılında televizyon için uyarlanmıştır. Sitemizde 1922’nin incelemesini okuyabilirsiniz. (1922 İNCELEME YAZISI İÇİN TIKLAYIN)

İyi Bir Evlilik sinema filmi olarak uyarlanmıştır. Koca Şoför ise televizyon filmi olarak karşımıza çıkmıştır. Kitapta yalnızca Adil Uzatma hikayesi henüz uyarlama olarak karşımıza çıkmadı.

TANITIM YAZISI:

“Her insanın içinde başka birinin, bir yabancının olduğuna inanıyorum…” diye yazıyor Wilfred James, dört zifiri karanlık hikâyenin ilki olan 1922’yi oluşturan itirafnamesinin ilk sayfalarında. James’e göre bu yabancı, karısı Arlette babasından kalan araziyi satmayı teklif ettiğinde ortaya çıkıyor ve korkunç bir cinayet ve delilik sürecini tetikliyor. ‘Koca Şoför’de, polisiye roman yazarı Tess, bir imza gününün ardından evine dönerken yolda bir yabancıyla karşılaşıyor. Tecavüze uğrayıp ölüme terk edilen Tess intikam planları yaparken bir başka yabancıyla karşılaşıyor: İçindekiyle. “Adil Uzatma”, hikâyelerin en kısası, muhtemelen aynı zamanda en iğrenci ve kesinlikle en komiği. Şeytanla anlaşma yapmak, Dave Streeter’ı ölümcül hastalığından kurtarmakla kalmıyor, hayatı boyunca ruhunda biriken ıstırabı fazlasıyla dindiriyor. Darcy Anderson, yirmi yıldan fazla bir süredir evli olduğu kocası seyahatteyken, pil aramak için garaja gidiyor. Ayağı tezgâhın altındaki kutuya takılınca kocasının içindeki yabancıyı keşfediyor. Tüyleri diken diken eden korkunç bir keşif ve sona eren “İyi Bir Evlilik.” Zifiri Karanlık, Yıldızsız Gece, Stephen King’in uzun hikâye formunun ustası olduğu gerçeğini, birçok başarılı filme esin kaynağı olmuş eserlerinde olduğu gibi, yeniden ortaya seriyor.

Bir cevap yazın