Hayatı Emen Karanlık Yeni Baskısı Çıktı

haberler

Stephen King’in orijinali 1989 yılında çıkan ve ülkemizde Altın Kitaplar tarafından tek baskısı yapılan, bu nedenle de okurların bir hayli zor ulaştıkları Hayatı Emen Karanlık romanı, yeni baskısı ile raflardaki yerini aldı.

Stephen King’in geri planda kalan fakat kurgusu ve olay örgüsü ile bir hayli başarılı bulunan romanı The Dark Half (Hayatı Emen Karanlık) ilk baskısının çok zor bulunması nedeniyle ustanın hayranları tarafından fazla okunamayan bir romandı. Hayatı Emen Karanlık, Altın Kitaplar’ın, ustanın basımı bulunmayan kitaplarını yeniden basma kararının son ürünü olarak görülüyor. Kitabın yeni baskısı, yeni kapağı ve çevirisi ile birlikte 7 Şubat’ta raflarda yerini aldı.

Thad Beaumont ismindeki bir yazar mahlas kullanarak farklı tarzda romanlar yazmaktadır. Bu durum ilk başlarda eğlencelidir fakat Thad artık bu işten sıkılmıştır. Sahte kimliğinin ortaya çıkması tehlikesini gördükten sonra kararını kesinleştirir ve George Stark ismini vermiş olduğu bu kimliği basına açıklar. George Stark adına bir de cenaze töreni düzenler. Thad için bu dönem geride kalmıştır. Fakat George Stark karakterinin ölümünde rol alan kişilerin birer birer öldürülmesi ile Thad ve ailesi kendilerini kabusun içinde bulur.

Stephen King’in bir dönem Richard Bachman takma ismiyle romanlar yazmasına gönderme yaptığı bu eserde, bir bedene sıkışan iki kişiliğin çatışmasına şahit olurken, ustanın bu durumu çok farklı bir pencereden bizlere sunması gerçekten muazzam.

SERÇELER YİNE UÇUYOR

Thad Beaumont yıllarca George Stark takma adını kullanarak romanlar yazdı; bu adla ün ve para kazandı, kitapları “çoksatanlar” arasında yer aldı. Fakat bir gün bu takma adın ifşa edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalınca, yıllardır yapmak istediği şeyi yapıp gerçeği kamuoyuna açıklama kararı aldı ve popüler bir dergiye verdiği röportajla birlikte Stark’ın cenaze törenini düzenledi. Artık George Stark yoktu. Thad bir daha bu isimle kitap yazmayacaktı. Ne var ki, Stark’ın “öldürülmesinde” katkısı olan kişiler birer birer cinayete kurban gitmeye başlayınca bunun o kadar da kolay olmayacağı ortaya çıktı.


Thad Beaumont’un hayatında bir şeyler fena halde ters gitmeye başlamış, kâbuslar geri dönmüştü.
Ve serçeler yine uçmaya başlamıştı…


Parmak izlerini ve ses-izlerini unutuyorsun. Thad ve Liz’in soğukkanlılıkla onun gerçek olduğunu, gerçek KALMAK için cinayet işleyeceğini iddia ettiklerini unutuyorsun. Onlara sadece intikam peşindeki bir hayalete değil, hiç var olmamış bir adamın hayaletine inanmanın ne kadar kaçıkça olduğunu söyledin. Ama yazarlar hayaletleri DAVET ederler. Onlar hiç var olmamış dünyalar yaratırlar, oraları hiç var olmamış insanlarla doldururlar, sonra da bu hayal dünyalarına katılmamız için bizi davet ederler. (Tanıtım Yazısından)

Stephen King’in korku ve gerilim dolu bu eserini D&R, Altın Kitaplar, Kitap Yurdu gibi sitelerden 24-26 TL civarı bir fiyata satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın