Hearts in Atlantis (Maça Kızı) – 1999

 

Orijinal İsmi Türkçe İsmi Çıkış Yılı Sayfa İncelemesi
Hearts in Atlantis Maça Kızı 1999 528 YOK

Stephen King’in 1999 yılında okurlarına sunduğu bu hikaye derlemesi içerik yönüyle kendisini diğer hikaye derlemelerinden ayırıyor. Bu kitapta bulunan hikayeler konu ve karakterler olarak birbirini tamamlayan bir örgüye sahip. Bu nedenle her ne kadar bir hikaye derlemesi okusanız da kitabı bitirdiğinizde kendinizi uzun bir roman okumuş gibi hissediyorsunuz. İlk hikayesi dışında doğa üstü olayların yer almadığı, King’in toplumsal ve insancıl konulara değindiği bu kitap Vietnam Savaşı’nın derin izlerini taşıyor. Türkçe ismi ile orijinal ismi arasındaki farklılığın nedeni bilinmese de Atlantis Yürekler daha iyi bir isim gibi duruyor. Maça Kızı ismi nereden gelmiş diye sorarsanız, kitaptaki hikayelerden birinde uzun uzun anlatılıyor diyebilirim.
Maça Kızı kitabında bulunan hikayeler şunlardır:

  • Blind Willie (Kör Willie)
  • Hearts in Atlantis (Atlantis Yürekler)
  • Heavenly Shades of Night Are Falling (Gecenin Göksel Tonları Düşüyor)
  • Low Men in Yellow Coats (Sarı Giysili Alçak Adamlar)
  • Why We’re in Vietnam (Neden Vietnam’dayız?)

Bu kitapta yer alan Low Men in Yellow Coats (Sarı Giysili Alçak Adamlar) isimli hikaye beyaz perdeye uyarlanmış ve baş rolünde Anthony Hopkins’in yer aldığı film, doğa üstü öğelerden arındırıldığı için hikayenin etkisini sunamamıştır.

TANITIM YAZISI:

Stephen King‘in ilk romanı “Göz” 1974’de yayınlandıktan bir yıl sonra Amerika son askeri birliklerini de Vietnam’dan çekti. O günlerin savaş ve savaş karşıtı protesto gösterilerinin görüntüleri on yıl boyunca TV ekranlarından silinmedi.
Birbirine bağlı öykülerden oluşan King’in son romanı “Maça Kızı” 1960’la 1999 yılları arasını kapsamaktadır. Her öykünün temelinde altmışlı yılların ve Vietnam Savaşı’nın derin izleri yatmaktadır.
Kitaba adını veren öykü bir grup kolej öğrencisinin tutkuyla bağlandıkları kağıt oyunu sayesinde savaşı kendilerince protesto etme yolunu keşfetmelerini ve hepsinin kalplerinin karanlık yüzündeki kötülükle yüzleşerek, içlerinde uyumakta olan canavarın çığlıklarını kahkahalarla bastırışını anlatmaktadır.

Bir cevap yazın