Kabuslar Pazarı Hakkında Bilmek İstedikleriniz

haberler

kabuslar-pazarı-stephen-king

Stephen King’in ülkemizde merakla beklenen hikaye derlemesi The Bazaar of Bad Dreams, Kabuslar Pazarı ismiyle Stephen King severlere sunuldu. Bu yazımızda sizlere, Kabuslar Pazarı’nı okumadan önce kitap hakkında öğrenmek istediklerinizi sunacağız.

Korku-Gerilim edebiyatından bahsedildiğinde akla ilk gelen yazarlardan olan, büyük usta Stephen King, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip. King’in kitaplarını koleksiyon yapanlar, yeni kitabını dört gözle bekleyenler, herhangi bir ortamda King kitapları hakkında muhabbet etmeyi sevenler veya bizler gibi böyle ortamları oluşturmaya çalışanlar… Sonuç olarak tüm King hayranları tek bir noktada buluşuyor: Stephen King dünyasında…

Stephen King’in geçtiğimiz Kasım ayında Amerika’da piyasaya çıkan hikaye derleme kitabı The Bazaar of Bad Dreams, duyurulduğu günden bu güne heyecanla beklememize neden olmuştu. İçerisinde 20 hikaye bulunduran bu kitap, ustanın bir süredir ara verdiği korku türüne yeniden dönüşü olarak gösterilebilir. Nitekim, bekleyişimiz son buldu ve Altın Kitaplar ustanın kitabını Kabuslar Pazarı ismiyle yayınladığını duyurdu.

Dileyenler linke tıklayarak Stephen King’in Kabuslar Pazarı kitabını yüzde 40 indirimli alabilirler:

KABUSLAR PAZARI’NI SATIN ALIN

Kabuslar Pazarı artık satışa çıktı.(12 Nisan’da) Bir çok King hayranı kitabı ön siparişle ya da çıkar çıkmaz aldı. Bazılarımız da zamanla bu kitaba sahip olacak. Peki, Kabuslar Pazarı‘nda bizleri neler bekliyor? Dilerseniz sizlere kitap hakkında ve kitaptaki hikayeler hakkında ufak bilgiler verelim. Merak etmeyin, spoiler konusuna tabi ki dikkat edeceğiz.

Kabuslar Pazarı‘nda 20 adet kısa hikaye bizleri bekliyor. Bu hikayelerden bazıları daha önce çeşitli yerlerde yayınlanan hikayelerden oluşurken, bazıları da ilk defa bu kitapta yayınlanan hikayelerden oluşuyor. Kabuslar Pazarı 568 sayfa ve kitap kapağı orijinal kapaklardan biri seçilmiş. Kitap ilk duyurulduğunda bu kapağı çok beğenmiştim, Altın Kitaplar‘ın bu kapağı seçmesi hoşuma gitti.

stephen-king-kabuslar-pazarı

Kitabın içeriğine geçmeden önce Stephen King’in biz “Sadık Okuyucu” lar için hazırlamış olduğu tanıtım yazısını paylaşmak istiyorum. Okumaya değer ve merak uyandırıcı bir yazı olduğu aşikar.

“Hikâyelerim bir araya geldiği zaman kendimi sadece gece yarıları satış yapan bir sokak satıcısı gibi hissederim. Ürünlerimi sergileyip okurlarımı -yani sizleri- gelip seçin diye davet ederim. Ama gerekli uyarıyı yapmayı da ihmal etmem: Kuzum, dikkat edin, çünkü bu şeylerden bazıları tehlikelidir. Bunlar, içinde kötü rüyaların gizlendiği; gözünüzün uyku tutmadığı gecelerde, kapadığınıza emin olduğunuz halde, “Odanın kapısı neden açık?” diye merak ettiğiniz zamanlarda aklınıza takılan hikâyelerdir. İşte, ürünlerim bunlar, sevgili Daimi Okurum. Bu gece her şeyden bir parça satıyorum – otomobile benzeyen bir canavar (Christine tadında), ölüm ilanınızı yazarak sizi öldürebilen bir adam, paralel dünyalara erişimi olan bir e-kitap okuyucu ve her zaman çok beğenilen konu: insan türünün sonu. Ben bu ürünlerimi diğer sokak satıcıları çoktan evlerine gittikten sonra, sokaklar bomboşken ve donuk bir ay ışığı şehrin çatılarında gezinirken satmayı seviyorum. İşte bu zamanlarda örtümü yere yayıp ürünlerimi sergiliyorum.

Bu kadar gevezelik yeter. Belki artık bir şey satın almak istersiniz, ha? Gördüğünüz her şey el ürünüdür ve her ne kadar her birini çok sevsem de, satmaktan mutluluk duyarım, çünkü bunları özellikle sizler için yaptım. Çekinmeyin, şöyle bir yoklayın; ama lütfen, dikkatli olun. Bazılarının sivri dişleri vardır.”
-Stephen King-
(Tanıtım Bülteninden)

Sanırım bu merak uyandırıcı yazıdan sonra Kabuslar Pazarı‘nda bizleri bekleyen maceralara kısaca göz atabiliriz.Miles 81

King’in daha önce yayınladığı hikayelerden biri olan 81.Mil, kitabımızın açılış hikayesi oluyor. Maine eyaletinin paralı yolunda, 81.mil’de eski bir dinlenme tesisi vardır. Burası artık gençlerin mekanı olmuştur. 10 yaşındaki Pete Simmons, ağabeyini aramak için bu mekana geldiğinde bir votka şişesi bulur. Dayanamayıp votkayı içer ve sızar. Sonrasında dinlenme tesisine bir otomobil yaklaşır. Kapılar açılır fakat şoförü yoktur.

Premium Harmony

King’in yine daha önce başka bir yerde yayınladığı hikayelerden biri olan Premium Harmony, Mary ve Ray ismindeki çiftin hikayesini anlatmaktadır. Evlilikleri sürekli didişme içerisinde geçen bu çift, bir yolculuk sırasında May’in yeğenine hediye almak için bir markette durması ile korkunç olaylar dizisi içerisinde kendilerini bulurlar. Mary aniden kalp krizi geçirir ve ölür. Arabada eşini bekleyen Ray, aynı anda köpeklerinin de öldüğünü fark eder.

Batman and Robin Have An Altercation

Stephen King’in 2012 yılında yayınlanmış olan bu hikayesinde ise Sanderson ismindeki bir adam, Alzheimer hastası babasını her gün aynı mekana yemek yemeye götürür. Aynı muhabbetleri yaparlar ve bu durum 3 yıl boyunca devam eder. Sanderson, babasından umudu kestiği bir anda başına gelen bir olay, babasının hafızasında bir ışık çakmasına neden olur.

The Dune

2011 yılında ilk defa yayınlanan bu hikayede, Yargıç Harvey Beecher, avukatına sürekli olarak kum tepelerinden bahseder. Çünkü Harvey için kendi mülkünde bulunan o kum tepeleri çocukluğundan bu yana bir saplantı haline gelmiştir. Kum tepelerinde isimler görmektedir ve o isimler mutlaka öldürülmektedirler. Harvey’in avukatı bu olayı araştırmaya karar verir.

Bad Little Kid

Stephen King’in ilk defa Kabuslar Pazarı kitabında yayınlanan hikayelerinden olan Bad Little Kid, George Hallas isminde hayatı berbat olmuş bir adamın hikayesidir. Hallas, avukatına geçmişte yaşadıklarını anlatırken bir şey fark eder. Hayatının mahvolmasına neden olan gizemli bir küçük çocuktur. Ama artık olan olmuştur.

A Death

Geçtiğimiz mart ayında ilk defa yayınlanan bu hikaye, Kabuslar Pazarı’nda da kendisine yer buluyor. Klasik bir cinayet hikayesi gibi görünen bu hikaye, genç bir kızın öldürülmesi ve onun katili üzerinde yoğunlaşmaktadır. Tabii bu hikaye bir Stephen King hikayesi ise, klasik bir hikaye olmayacağını bilmeniz gerekir.

The Bone Church

İlk olarak 2009 yılında yayınlanan hikaye, manzum türdedir. Kısa bir şiir olan bu hikayede ormanda geçen kötü bir yolculuk anlatılmaktadır.

Morality

Chad ve Nora, geçimlerini zor sağlayan bir çifttir. Chad, kitabını yayınlatmaya çalışan bir yazar, Nora ise emekli bir bakana hasta bakıcılık yapmaktadır. Bir gün işvereni Nora’ya ahlaksız bir teklifte bulunur. Nora bu teklifi kabul ederse Vermont’ta bir ev sahibi olacaktır. Nora ne karar verecektir?

Afterlife

2013 yılında ilk defa yayınlanan bu hikayede, bankacı William Andrews’in ölümünden sonra kendisini bir koridorda bulmasını anlatıyor. Koridor duvarlarında eski günlerine ait fotoğraflar bulunmaktadır. Koridorun sonunda ise patron Isaac Harris’in odası bulunmaktadır. Yoksa hayat ona ikinci bir iş şansı mı verecektir?

UR

Stephen King’in ilk defa 2009 yılında yayınlanan bu hikayesinde, Kara Kule evreni ile açık bağlantılar görüyoruz. Wesley Smith, kitaplarını ve gazetelerini dijital ortamdan okuma kararı alır. Kendisine bir Kindle sipariş eder fakat kendisine gelen Kindle, pembe renklidir. Wesley bu Kindle’ın paralel evrenlere geçiş yapmayı sağlayan UR özelliğini keşfeder. Böylece artık ölmüş yazarların, paralel evrende yaşayıp yazdıkları kitaplara ulaşır. En önemlisi ise paralel evrendeki gazetelere ulaşır ve felaketleri durdurmaya çalışır. Sarı Giysili Adamlar kendisini ziyaret ettiğinde işler değişmeye başlar.

Herman Wouk is Still Alive

Brenda ve Jasmine iki iyi dostturlar ve bir gün piyangodan 2700 dolar kazandıklarında memleketlerini ziyarete gitmeye karar verirler. Bir araba kiralayıp yola koyulduklarında karşı yönden gelen iki yaşı geçkin şair ile karşılaşırlar. Bu karşılaşma sonrası kimsenin hayatı eskisi gibi olmayacaktır.

Under The Weather

Brad, kötü bir kabustan uyandığında eşi Ellen’ın uyuduğunu görür. Onu rahatsız etmeden kalkar ve hava almaya çıkar. Döndüğünde eşi hala uyumaktadır. Sabah işe giderken eşini rahatsız etmemek için not bırakır. Ellen hala uyumaktadır. Brad işten döndüğünde eşi Ellen’ı hala uyurken görür.

Blockade Blly

2010 yılında ilk defa yayınlanan bu hikayede, “Blokaj Billy” lakaplı beysbol oyuncusu William Blakely’nin kendisini beysbol tarihinden sildirmesini konu alıyor. Belki de beysbol tarihinin en iyi oyuncularından biri olacakken bunu neden yaptığını öğrendiğinizde bakalım neler hissedeceksiniz.

Mister Yummy

Yaşlılar evinde bir grup adam 1960’ların gece kulüpleri hakkında konuşmaktadır. Grubun başındaki gay adam, bu kulüpte tanıştığı ve aşık olduğu genç bir adamı anlatır. Mr. Yummy adındaki bu genç, o günden sonra insanlar ölmeden önce insanlara görünen biri olmuştur.

Toomy

201o yılında ilk defa yayınlanan bu hikaye, manzum türde bir hikayedir. Anlatıcının sınıf arkadaşı Tommy’e yazdığı ve 60’lar hakkında bir şiirdir.

The Little Green God of Agony

2011 yılında ilk defa yayınlanan bu hikayede Katherine MacDonald adındaki bir hemşirenin acılar içinde kıvranan hastası Andrew Newsome ile olan hikayesidir. Hemşire, Newsome’ın acılarını dindireceğini söyler fakat Newsome fizik tedavi istememektedir. Hemşire MacDonald, farklı çözümler ararken Rahip Rideout ismineki bir şifacı yollarına çıkar. Rahip, Newsome’a acılarını kovacağına söz verir.

The Bus is Another World

2014 yılında ilk defa yayınlanan bu hikaye, kariyeri için önemli bir iş görüşmesine giden Wilson, ikilemde kaldığı bir olaya şahit olur. Bu olayı yetkililere bildirmeli midir yoksa iş görüşmesine mi gitmelidir?

Obits

İlk defa bu kitapta yer alacak olan hikayede, ölüm ilanları yazarak kişilerin ölmesine neden olan bir köşe yazarının hayatı anlatılmaktadır.

Drunken Fireworks

Daha önce, 2015 yılında, sesli kitap olarak yayınlanan bu eser, ilk defa basılı halde bu kitapta yayınlanacak. Hikaye, üst üste gelen şanslı hamleler sonrası zengin olan Alden McCausland ve annesinin, göl kenarında satın aldıkları evlerinde, gölün karşı tarafındaki gerçek zenginlerin hayatlarını kıskanmalarını konu alıyor. 4 Temmuz’da yapılan havai fişek gösterileri gölün iki yakası arasında bir yarışa dönüşmüştür. Zenginler kendilerini üstün görmek isterler, değil mi?

Summer Thunder

İlk defa 2013 yılında yayınlanan hikayede, büyük bir doğa olayı sonrası hayatta kalan iki adamın hikayesi anlatılmaktadır.

Kabuslar Pazarı içerisinde bulunan 20 hikayenin konularından sizlere bahsetmeye çalıştım. İçlerinde gerçekten ilginç olan hikayeler var değil mi?

Biz, Sadık Okuyucu’ya düşen, bu hikayeleri okuyup, kendimize yeni dünyalar, yeni maceralar oluşturmaktır.

Bir cevap yazın