Kara Kule Filminin Fragmanındaki Detaylar

haberler

Stephen King’in “hayatımın eseri” dediği 8 kitaplık Kara Kule (The Dark Tower) serisi uzunca bir sürenin ardından beyaz perdeye aktarılıyor. Filmin çekimleri tamamlandı ve 3 Mayıs itibariyle ilk fragmanı yayınlandı.

KARA KULE İLK FRAGMANI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Başrollerinde Idris Elba (Roland) ve Matthew McConaughey (Siyahlı Adam)‘in rol aldığı Kara Kule filmi 4 Ağustos 2017′de vizyonda olacak. Filmin yayınlanan ilk fragmanında, Jake ve Roland’ın ilk karşılaşmalarını, Jake’in iki dünya arasındaki geçişlerini ve Siyahlı Adam’a karşı olan mücadelesinden görüntüleri izliyoruz. Yaklaşık 2 dakika 45 saniye süren fragmanda bazı ayrıntılar var ki bu yazımızda sizlere bunlardan bahsetmek istiyoruz. Fragmanda anlık görünen ve çoğu izleyenin gözünden kaçan bu ayrıntılar film ve sonrasındaki süreç için bize bilgiler ve ip uçları verebilir.

* Orta Dünya’nın Görünüşü

 

Stephen King’in Kara Kule serisindeki en önemli cümlelerden biri “bundan başka dünyalar da var” cümlesidir. Kara Kule’nin de yer aldığı Orta Dünya filmde çorak arazilerin, harabeye dönmüş evlerin bulunduğu, korkunç bir gökyüzüne sahip bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Fragmanda Orta Dünya’nın eskiden barış içinde ve güzel bir yer olduğu fakat zaman ilerledikçe çürüyüp bu hale geldiğinden bahsediliyor. Jake’in fragmanda Orta Dünya’ya geçiş yaptığı yer de çakıl taşlarından oluşan çorak bir arazi… Belki Çorak Topraklar’dır…

* Jake’in Öngörüleri ve Çizimleri

Jake Chambers (Tom Taylor), kabuslar görmektedir ve kabuslarından uyandıktan sonra odasının sallanmakta olduğunu görür. Bazı ön sezileri vardır. Bunları hatırladığı kadarıyla çizime aktarmakta ve odasının duvarına asmaktadır. Jake’in çizimlerinde Roland’ı, Siyahlı Adam’ı, Kule’yi ve sandalyelere bağlanmış bazı çocukları görüyoruz. Fragman anlatımında bu çocukların psişik güçlere sahip olduğunu, Kule’yi ayakta tutan güç kirişlerini (ışınları) kırmak için kullanıldıklarını öğreniyoruz.
* Diğer Eserlere Göndermeler (Overlook Oteli ve Pennywise’ın Evi)

Fragmanda Stephen King dünyasına ait olan diğer eserlere yapılan göndermelere de şahit oluyoruz. Bu göndermeler, Stephen King’in kitaplarında yaptığı gibi, filmde de Kule evreni ile bağlantılı karakterlerin ve kitapların bizlere gösterileceğinin bir işareti mi bilemiyoruz ama böyle bir şey olursa King severler memnun olacaktır.

İlk gönderme, Jake’in psikiyatrı ile olan görüşme sırasında karşımıza çıkıyor. Yeni bir sarsıntı oluyor ve bu sırada masada Overlook Oteli (Medyum romanı)’nin bir fotoğrafını görüyoruz. Burada ince bir ayrıntı daha var. King’in Kara Kule serisinde “Eld’in Borusu” ismi verilen ve bize KA’nın bir tekerlek olduğunu hatırlatan bir eşya yer alır. Fotoğrafın yanında boruya üfleyen birini temsil eden bir heykel görüyoruz.

İkinci gönderme ise Jake’in orman ortasında (Orta dünya mı bizim dünyamız mı bilinmiyor) ayağının tökezlediği yerde bulunan eski bir eğlence parkı… Bu parkta çok ilginç bazı şeyler var. Parkın kalıntılarında “Pennywise House of…” yazıyor. Bu yazının hemen yan tarafında ise topraktan çıkan bir el bir kaç balonu tutmuş vaziyette duruyor. Belki de Pennywise ya da Dandelo (Kara Kule 7’deki yaratık) yakınlardadır, kim bilir?

* Dünyalar Çarpışıyor – Jake Orta Dünya’ya Geçiyor

Jake’in Kara Kule serisinde dünyalar arası geçiş yapmış olduğunu biliyoruz. Hatta bunu birden fazla defa da yaptığını biliyoruz. Filmde görünen Dutch Hill House sahnesi, Kara Kule 3 Çorak Topraklar romanında yer alan sahne ile birebir aynı olmasa da benzerlikler içeriyor. Bu ev, iki dünya arasında geçişi sağlıyor fakat burası aslında canlı ve Jake’e saldırıyor.

Jake geçiş yaptıktan sonra Roland ile karşılaşıyor ve ikilinin macerası başlıyor. Roland, ona kim olduğunu soruyor, Jake ise “Sen O’sun” diyerek karşılık veriyor. Jake daha önce öngörülerinde ve rüyalarında onu görmüştü.

* Kara Kule’nin Görünüşü ve Başına Gelenler

Fragmanda bir kaç defa Kara Kule’yi görüyoruz fakat hiçbirinde tam olarak bir görüş açısı bize sunulmuyor. (Bunu filme bırakmaları normal) Gördüğümüz sahnelerde Kara Kule’nin sürekli olarak bir yıkım halinde olduğunu anlıyoruz. Dahası ışınları görüyoruz ve bu ışınlardan birinin New York’a uzandığına şahit oluyoruz.

Sonraki bir sahnede ise evrende parlayan ışınlardan birine kırmızı bir enerji dalgasının isabet ettiğini görüyoruz. Burada Siyahlı Adam’ın “kırıcılar” ismini verdiği köleleri, psişik güçlerini kullanarak Kara Kule’ye bağlı ışınlardan birini kırmayı başarıyor.

* Siyahlı Adam ve Kızıl Kral

Filmde Roland’ın ezeli düşmanı Siyahlı Adam’ı MAtthew McConaughey canlandırıyor ve daha fragmanı izlerken dahi bu seçimin ne kadar doğru olduğunu anlıyoruz. Siyahlı Adam, alaycı bir tavırla kötülüklerini sergilerken aslında onun Crimson King (Kızıl Kral) isimli birine hizmet ettiğini görüyoruz.

Kara Kule serisinde Kızıl Kral, Kule’de hapsolmuş bir esir ve parmaklıklar kırılırsa esir serbest kalacaktır. Bu nedenle Siyahlı Adam, tüm dünyalardaki özel güce sahip insanları toplayarak ışınları kırmak istemektedir.

Kızıl Kral’ın hizmetkarları olan vampirler, iblisler ve mutantlar da fragmanda bizlere gösteriliyor.

* Kara Kule Dizi Uyarlamasına Gönderme mi?

Kara Kule serisinin beyaz perdeye aktarılacağı haberleri ortaya çıktığı günden bu güne, eserin tek film mi olacağı, üç ya da dört filmlik bir seri mi olacağı yoksa film + dizi şeklinde bir sürece mi sokulacağı hep tartışılıyordu. Bu durum şu an için bile açıklığa kavuşmadı fakat fragmandaki bazı görüntüler sanki filmden sonra bir dizi uyarlaması bizleri bekliyor izlenimi verdi.

Siyahlı Adam’ın geçmişinden bahsedilmesi, Roland’ın babasının görünmesi ve Roland’ın gençliğine ait olduğunu düşündüğümüz bir sahnede babası ile konuşması bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu arada filmde Roland’ın babası Steven Deschain‘e Dennis Haysbert hayat verecek.

* Jake’in Annesi ve Kıpkırmızı İncecik

Fragmandaki bir sahnede Jake’in annesine sarıldığını görüyoruz. Roland ve Jake, Siyahlı Adam’ı öldürmek için iş birliğine giriyorlar. Belki de Jake burada annesine veda ediyor. Jake’in annesi rolünde Katheryn Winnick karşımıza çıkıyor. Jake’in annesinin hikayede büyük bir rolü var mı şu an için bilmiyoruz.
Fragmanda anlık olarak gözümüze çarpan bir ayrıntı daha var. Jake’in karşısına çıkan kırmızı bir sis bulutu ya da ağ (siz artık neye benzetirseniz o), Jake’e zarar vermeye çalışan bir yapıya benziyor. Bu ilginç şeyin kıpkırmızı olması gözlerden kaçmazken King’in Kara Kule serisinde tasvir ettiği “incecik” filmde bu şekilde karşımıza çıkabilir.

* Roland Tam Bir Silah Ustası

Kara Kule evreninin son silahşoru Roland, fragmanda yeteneklerini de bizlere sunuyor. Bir kaç sahnede Roland’ın altıpatlara nasıl çabuk mermi yüklediğine, nasıl ustalıkla ateş ettiğine ve nasıl bir silah ustası olduğuna şahit oluyoruz. Filmde bu sahnelerden bol bol göreceğimize şüphe yok.

Fragmanın sonunda bir Taheen tarafından kaçırılan Jake’i kurtarmak isteyen Roland, Kara Kule serisinin en ünlü sözlerinden birini söyleyerek ustalık dolu bir atışa imza atıyor.

“Ben elimle nişan almam. Eliyle nişan alan babasının yüzünü unutmuş demektir. Ben elimle ateş etmem, aklımla ateş ediyorum. Ben silahımla öldürmem, kalbimle öldürüyorum.”

Efsane Kara Kule serisinin beyaz perdede kendini göstereceği gün babasının yüzünü hatırlayanlardan olmanızı dileyerek yazımıza son veriyoruz. Stephen King’in Kara Kule serisini okumadıysanız bu büyülü evrene adım atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın