Kara Kule’den Son Haberler

haberler

kara-kule-film

Hortum öncesi yağan şiddetli dolu misali, Kara Kule uyarlaması ile ilgili haberler ardı ardına gelmeye devam ediyor. Stephen King‘e yakın güvenilir kaynaklardan gelen son bilgiler enteresan.

Bundan önce King bizzat Kara Kule‘nin ilk kitaptan yani Silahşör‘den başlamayacağını ve olayların büyük bölümünün günümüz modern dünyasında geçeceğini duyurmuş ve bizleri bir kez daha hüsrana uğratmıştı. Son haberler Sadık Okuyucu‘yu şaşkına çevirecek cinsten. O halde buyurun bundan başka dünyalara…

Söylentilere göre Kara Kule uyarlamasında Jake, Roland‘dan çok daha önemli bir role sahip olacak. Hikayede kendisine telepatik güçler bahşedilen Jake, Medyum’un (The Shining) Danny’si ile özleştirilmiş. Jake bazı şeyleri görebilecek, dünyalar arası “incecik”leri hissedebilecek vs. Hatta senaryoda buna Shining’e atıf olarak “the shine” (parıldama) deniyormuş. Ve hatta Jake o kadar güçlü olacakmış ki Siyahlı Adam onu Kule’yi yok etmek amacıyla kullanmak isteyecekmiş.

Stephen King okuyanlar Kara Kule Evreni ve kitaplar arasındaki bağlantıları iyi bilir, bir başka söylenti de uyarlama serisinde bağlantılı kitaplardan karakterler görecek olmamız. Şimdiye dek Kara Kule bağlantılı ve sinemaya – televizyona uyarlanan ve mahvedilen eserlerini (misal Dreamcatcher, Hearts In Atlantis, Salem’s Lot, Desperation ve The Stand) toparlayıp oyuna nasıl geri sokacaklar merak konusu. Medyum (The Shining)’u işin içine katmıyoruz tabi. Danny, Jake olacaksa, kitap olduğu gibi atlanacak demektir. Roland‘ın çocukluk günleri ve silahşör oluşunun hikayesi iki yıldır üzerinde çalışılan taslak senaryoda bulunmuyor. Stephen King genç Roland‘ın hikayesinin muhtemel bir televizyon dizisi projesi için kullanılabileceğini belirtmiş.

Bu arada bahsettiğimiz taslak senaryo Akiva Goldsman/Jeff Pinkner‘a ait ve adı üstünde henüz taslak, en azından bilgi akışını aldığımızda öyleydi. Taslakta Jake, 2011 New York’unda yaşıyor ve Devar-Toi ile ilgili kabuslar görüyor, kendini iki dünya arasında sıkışmış hissettiği için psikiyatriste gidiyor (belki de Dreamcatcher’daki Henry’ye kim bilir). Söylenenlere göre senaryodaki en basit kısım işte burası, Jake psikiyatristine beş dakika boyunca Kara Kule dersi veriyor, tabi bu filmi kitabı okumadan izlemeye gelenler var, kitabı unutanlar var, sinirden çatlayanlar var (bu da biz oluyoruz). Uzun lafın kısası bu sahnede koskoca uyarlamanın konusu olan gizemli “Karanlık Kule”nin sırları beş dakikada ortaya dökülüyor, klişe mi dediniz? Klişe dahi olamayacak kadar kötü bir fikir. Ve yine geçenlerde Tirana‘yı canlandıracağı söylenen Abbey Lee‘nin mevcut taslak senaryoda olmadığı söylentiler arasında. Fiziki özelliklerine baktığımızda Tirana‘nın Susan Delgado olabileceği düşünebiliriz fakat Roland‘ın fiziksel özelliklerine bakarak oyuncu seçimi yapılmadığını göz önüne aldığımızda hayal gücümüzü boşa harcamanın manası olmadığı gün gibi ortada.

Evet, Kara Kule uyarlaması ile ilgili son gelişmeler bu şekilde. Hakkımızda hayırlısı demek istiyor gönül ne var ki hayır kısmını geçip şerre varalı bir hayli oluyor. Bakalım bu uyarlama Sadık Okuyucu‘nun sabır sınırlarını daha ne kadar zorlayacak.

One thought on “Kara Kule’den Son Haberler

  • SADIK OKUYUCU BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI İÇİNDE…..KİNG’İN BİZLERE HAKSIZLIĞI…KENDİNE VE BİZE CANLANDIRDIĞI DÜNYAYI YIKMAYA HAKKI YOKTU…

Bir cevap yazın