O (It) 2. Film İçin Hazırlıklar Başladı

haberler

Stephen King’in en çok sevilen ve en önemli romanlarından olan O (It), bilindiği üzere beyaz perdeye aktarıldı ve 8 Eylül‘de görücüye çıkacak. Ülkemizde 15 Eylül‘de vizyona girecek olan film aslında bir seri filmin ilk filmi olma özelliği taşıyor.

Stephen King’in 1216 sayfalık dev eseri O (It), 1990 yılında ilk defa televizyon filmi olarak karşımıza çıkmıştı. O dönem pek çok çocuğun palyaço korkusu yaşamasına neden olan film, her ne kadar çocukluk yıllarımızın korku dolu anlarına kazınsa da eseri yansıtma yönüyle başarılı bir uyarlama sayılmıyordu. 27 yıl sonra aynı eser bu sefer beyaz perdede karşımıza çıkıyor. Hem de bu kez bir hayli iddialı bir yapım olarak insanlara korku salacak.
8 Eylül‘de Amerika’da 15 Eylül‘de de ülkemizde vizyona girecek olan film, fragmanları ile izlenme rekorları kırmıştı. Basın gösterimi sonrası çok olumlu yorumlar alması ve gişe beklentisinin yüksek olması nedeniyle devam filmi ile ilgili haberler ortaya çıkmaya başladı. Aslında O’nun devam filminin olacağı önceden de biliniyordu. Çünkü ilk film Kaybedenler Kulübü’nün çocukluk dönemini anlatıyor. Yetişkinlik döneminin anlatıldığı bir filmin daha yapılacağı ilk günden beri konuşuluyordu. Yönetmen Andy Muschietti, bir röportajda devam filminden söz etti ve ilginç bilgiler sundu.

Muschietti, devam filminin ilk günden bu yana planlandığını söylerken, Warner Bros.’un ilk filmden gişe konusunda umutlu olması nedeniyle devam filmine yeşil ışık yaktığı kulislerde konuşulan konulardan biri. Yönetmen, ilk filmde Kaybedenler Kulübü’nün palyaço Pennywise hakkında bilgi sahibi olmadıklarını, bir gizemi çözmeye çalıştıklarını, ilk filmin kitabın kozmik boyutundan çok gizem boyutuna odaklandığını açıklıyor.

Bizi şaşırtan asıl açıklama ise ikinci filmde yönetmenin farklı bir planının olması oldu. Her ne kadar devam filminin Kaybedenler Kulübü’nün yetişkinlik dönemini anlatacağını beklesek de Andy Muschietti, devam filminde kitabın kozmik boyuna odaklanmak istediğini, “chud” ayini, makro uzay ve Pennywise’ın aslında ne olduğu ile ilgili konulara değinmek istediğini açıkladı. Bu da bizi acaba üçüncü bir film mi olacak sorusuna getiriyor.

Yönetmen ayrıca ilk filmde bütçenin biraz kısıtlı tutulduğunu, bu nedenle kitaptaki bazı sahnelere değinmek isteyip bütçe nedeniyle değinemediğini belirtti ve ilk filmin gişe başarısı yüksek olursa ikinci filmi daha büyük bir bütçe ile çekmek istediğini ekledi.
Sanırım konu dönüp dolaşıp filmin gişe başarısına geliyor. Warner Bros., yönetmen Andy Muschietti‘nin düşüncelerini ilk filmin gişede başarılı olması ile orantılı olarak yerine getirmesine izin verecek gibi görünüyor.

Serinin ilk filmi, birbiri ardına çocukların kaybolduğu bir kasabada Pennywise isimli palyaçonun kendilerine Kaybedenler Kulübü ismini verdikleri bir grup çocuğun kabusu oluşunu anlatıyor. Film, 15 Eylül‘de vizyonda olacak.

 

 

 

Bir cevap yazın