Doğum Günün Kutlu Olsun Usta

haberler

Bugün bu yazıyı okuyorsanız, Stephen King sayesinde. Onunla tanışmış olmasak, eserlerinden etkilenip hayatımızda bu eserlere büyük bir yer vermesek pek çok şey olmayacaktı.

Stephen King’in doğum gününü kutladığımız bu yazımızda dilerseniz onun hayatı hakkındaki bilgilerimizi tazeleyelim.

Stephen King 21 Eylül 1947’de Amerika Portland’da doğdu. Korku ve gerilim türünün yaşayan efsanesi olarak kabul edilen King, bugün 70 yaşını doldurmuş oldu. Usta’nın 70 yıllık hayatının büyük bir bölümü kelimelerle geçti. Henüz 6 yaşında hikayeler yazmaya başlayan King, gençlik döneminde izlediği korku filmlerinden ve okuduğu bilim kurgu dergilerinden etkilenerek bu türlerde eserler üretmeye başladı.

İlk eseri olan Carrie (Göz), 1974 yılında yayınlandı. Bu yıldan önce yazmış olduğu roman ve hikayeleri sonraki yıllarda yayınlandı. Carrie’nin kısa zamanda beyaz perdeye uyarlanması ile King ismini duyurmaya başladı. Sonrasında yazmış olduğu Korku Ağı, Medyum, Mahşer gibi eserlerle korku-gerilim edebiyatına damga vurdu.

Yazarlık hayatında geçen 44 yılda onlarca roman ve yüzlerce hikaye yazdı. Bu eserleri ile onlarca ödül kazandı. Korku-gerilim edebiyatında öne çıkan Bram Stoker ödüllerini 16 defa kazandı. Amerikan Edebiyat Birliği tarafından “yaşayan efsane” ilan edildi.

Stephen King’in eserlerinin beyaz perde ve televizyonda da bir hayli fazla uyarlaması ile karşılaşmaktayız. King, yaşayan yazarlar içerisinde eserleri en fazla beyaz perdeye aktarılan yazar olarak gösteriliyor.

Dünyanın pek çok yerinden milyonlarca hayranı bulunan King, eserleri ile unutulmaz yazarlar arasında yer aldı. Biz de Stephen King Türkiye ekibi olarak Usta’nın doğum gününü kutluyor, eserleri ile hayatımızı daha uzun yıllar güzelleştirmesini diliyoruz.

Bir cevap yazın