Stephen King Okumaya Hangi Kitaptan Başlanmalı

bilgi

Stephen King okumaya hangi kitabından başlamak gerekir? Stephen King okumaya başlamak için önerilecek kitaplar ve daha fazlası yazımızda…

Stephen King ismini sağda solda duyuyorsunuz, film uyarlamalarını, dizi uyarlamalarını görüyorsunuz, kitap okumayı seviyorsunuz ama bir türlü bu yazarın dünyasına giriş yapamıyor musunuz? İnternette bir araştırma yaptınız ve bu yazıya mı ulaştınız? (Facebook grubundaki bir paylaşımdan da bu yazıya gelmiş olabilirsiniz tabi) Sanırım doğru yerdesiniz.

STEPHEN KING’IN EN İYİ 10 KİTABINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Uzun süredir Stephen King Türkiye yöneticileri olarak, Stephen King okumaya başlamak isteyen insanların “hangi kitabını ilk olarak okumalıyım?”, “hangi kitabından başlamak gerekir?” gibi soruları ile karşılaşıyoruz. Hepsine yanıt vermeye çalışıyoruz. Ama burada unutulmaması gereken bir nokta var ki, bunlar kişisel fikirlerimizdir. Stephen King okumaya başlamak için şu kitaplar ilk olarak okunmalıdır şeklinde bir kural yoktur. Burada derinlerde gizlenen ve okuyucuya göz kırpan asıl soru “Stephen King’i anlamak için hangi kitaplarını okuyarak yolculuğa başlamak gerekir?”dir.
Bu yazımda sizlere elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağım. Az önce söylediğim gibi, bu yazıda sizlere sunulan seçenekler de kural değildir. Sadece bu konuda tecrübe sahibi olmuş insanların ortak görüşlerinin yansımasıdır. Yazıma başlarken şu genellemeyi de yapmama izin verin. Stephen King dünyasına girmek istiyorsanız çok doğru bir karar verdiniz.

STEPHEN KING NE TÜR KİTAPLAR YAZAR?

 

 

Merak etmeyin, size burada yazarımızın hayat hikayesini anlatacak değilim. Bunu zaten internetteki araştırmalarınız sırasında okumuşsunuzdur. Ben daha genel ve özet bir şekilde, Stephen King’in, yazmış olduğu kitaplarındaki temel özelliklere değineceğim. Bu da kitap okurken hangi türlere dikkat ettiğiniz konusunda, yazarın kitapları içinde bir eleme yapmanıza yardımcı olabilir.

Stephen King tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korku-gerilim türünde kitaplar yazan bir yazar olarak tanınır. Bazı King hayranları bundan rahatsızlık duyarken benim gibi olan diğer grup ise normal karşılıyor. Çünkü King, kendisinin de söylediği gibi, bu yolculuğa korku-gerilim türlerinde eserler veren biri olarak başlamıştır. Tabi sonrasında işler değişiyor. King yaşı ilerledikçe, onun deyimi ile kişiliği oturdukça, hayata karşı bakışı değiştikçe farklı türlerde eserler de ortaya koymaya başlıyor.

King’in korku-gerilim konusundaki başarısını burada tartışacak değilim. Ama asıl ilginç olan nokta, diğer türlerde yazarken de ne kadar başarılı olduğudur. Bu kısım tartışmaya açıktır ama ortaya konacak bazı eserler, insanların çoğunun başarılı olduğunu kabul ettiği eserlerdir.
Sonuç olarak, yazarımızın korku-gerilim başta olmak üzere, birçok türde eserler verdiğini, bu türlerde de korku-gerilim türü kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Stephen King okumak istiyor ama korku-gerilim türü ile aranız iyi değilse üzülmeyin. Sizin için elimizde birçok seçenek bulunuyor.

STEPHEN KING KİTAPLARININ TEMEL BAZI ÖZELLİKLERİ

 

 

Bu konuyu ele alırken genellikle ülkemizdeki okur kitlesini ele alarak açıklamalar yapacağım. Yazarımız dünyada bu şekilde görülmüyor ya da bilinmiyor olabilir.

Stephen King kitapları, ülkemizdeki okur kitlesinin çoğunu korkutacak derecede kalındır. Evet, kalın kitap okumayı seven bir millet değiliz. Bunu kabul edelim. Zamanında Altın Kitaplar’ın kalın Stephen King kitaplarını bölerek ya da kısaltarak yayınlama nedenini de buna bağlıyorum. Son yıllarda bu yanlıştan dönüldü ama bu da King dünyası ile çok fazla iç içe olmayan insanların kafasını karıştırmış oldu. Evet, King kitapları genellikle kalındır. Yazarımız uzun hikâyeler anlatmayı sever. Hatta bazen abartır ve 1000 sayfanın üzerinde kitaplar yazar. Eğer bir yerlerde sırf çok kalın olduğu için bir Stephen King kitabını rafa geri koyduysanız size bir sır vereyim. Ustanın en başarılı kitapları genelde onlar oluyor.

Stephen King kitaplarının temel özelliklerinden biri de bazı romanlar hariç (Cep gibi) okuyucuyu ana konuya direkt olarak sokmamasıdır. Bunu özellik olarak eklemem dahi bazı okurları rahatsız edebilir ama ülkemizi temel aldığımızda, bazı okurlar daha yüzeysel, maceranın kitabın başında başlayıp sonunda bittiği kitapları okumayı severler. Bu nedenle King kitaplarını okumaya başlayıp beklediğini bulamayanlar olabiliyor. Eğer Stephen King okumak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Usta, karakter ve mekân betimlemelerini çok iyi yapar ve sizi ortama sokmadan olayı önünüze sermez. Serdiğinde ise zaten vazgeçemezsiniz.
Stephen King kitaplarının bir diğer özelliği ile kitaplar arasında bağlantılar bulunmasıdır. Usta bunu öyle iyi ve “takıntılı” bir şekilde yapar ki “Stephen King Evreni” diyebileceğimiz bir bağlantılar yumağı ortaya çıkmıştır. Bu durum King’i okumaya başlayacak birini korkutabilir ama korkmanıza gerek yok. Ustanın kitaplarını okudukça bu bağlantıları kendiniz fark etmeye başlayacaksınız ve bu durum çok hoşunuza gidecek. Bu konuyla bağlantılı olduğu için hemen buraya ekleyeyim. Stephen King’in 8 kitaplık serisi Kara Kule, bu bahsettiğim evrenin merkezidir. King’in birçok kitabı dolaylı ya da direkt şekilde Kara Kule dünyasına atıf yapar. Bu nedenle “Önce Kara Kule serisini okumalı mıyım?” şeklinde sorular geliyor bizlere ama bu sorulara her zaman verdiğimiz yanıt “Hayır” oluyor. Kara Kule serisi Stephen King ile yeni tanışan değil onu bilen birinin okuması gereken bir seri.

ASIL SORU: STEPHEN KING OKUMAYA HANGİ KİTAPTAN BAŞLAMALIYIM?

 

 

Sizlere temel bazı bilgileri ve tavsiyeleri sunduktan sonra asıl konumuza geçebilirim. Stephen King resmi olarak ilk romanını 1974’te çıkardı. Bunun öncesinde yazdığı kitaplar var fakat bu kitapların hepsi 1974’ten sonra çıktı. Yani yazarımız 44 senedir bizleri o hikâyeden bu hikâyeye sürüklüyor. Bu 44 yıl içerisinde tahmin edebileceğiniz gibi onlarca roman, yüzlerce hikâye yazdı. (Sitemizde bunların listesini bulabilirsiniz) Bu kadar çok eser içerisinden hangisi ile bu yolculuğa başlayacağınızı bilememeniz çok doğal. Burada size “şu şu kitaplarından birini alıp başlayın” gibi bir açıklama yapmayacağım. Öyle bir cevap beklemeyin benden. Ben biraz daha derinlemesine olayı irdelemek istiyorum.

Yazımın girişinde bahsettiğim gibi bu yazı kişisel fikirlerden ötesi değildir. Çevremde Stephen King okumaya çok farklı kitaplarından başlayıp ustayı çok sevenler gördüm. Tam tersini de gördüm tabi ki. Bu nedenle okurun kişisel beğenisinden yola çıkarak bir gruplama yapmayı doğru buluyorum.

Stephen King’in farklı türlerde eserler verdiğini söylemiştim. Bu nedenle öncelikle hangi türlerde ve hangi tarzlarda kitaplar sevdiğinizi bilmeniz ve ona göre bir karar vermeniz gerekir. Eğer korku-gerilim seviyor ya da okumak istiyorsanız ona göre tavsiyeler, daha gerçekçi ve insanı derinden etkileyen eserler okumak istiyorsanız ona göre tavsiyeler sunacağım. Üçüncü kategorim ise hikâye derlemeleri konusunda olacak. Yani, Stephen King eserlerini sizlere önerirken 3 başlık altında öneri sunacağım. Başlıyoruz.

A) KORKU-GERİLİM SEVERLER VE BU TÜRÜ OKUMAK İSTEYENLER

Stephen King’in korku-gerilim türü yazarı olduğunu düşünen ve bu nedenle onun kitaplarını okumak isteyenlere yıllardır önerdiğim ve artık adına “muhteşem üçlü” dediğim kitaplar mevcut. Bu üç kitabın yanına birkaç kitap daha ekleyerek sizlere yolculuğa adım atarken doğru adım atmanıza yardımcı olacak önerileri sunuyorum.

Stephen King’in korku-gerilim tarzında yazmış olduğu temel kitaplar vardır. Bunlar şu ana kadar pek çok Stephen King hayranı tarafından sevilen ve beğenilen kitaplardır. Yıllardır Stephen King okuyan kişilere (Site adminlerimiz dâhil) sorduğumda genellikle bu kitaplardan başladıklarını fark ettim. Çeşitli anketler yoluyla da birçok kişiden bilgi almış oldum. Bu da bana King evrenine adım atılması en uygun korku-gerilim kitapları konusunda bir fikir verdi. Sizlere sunacağım muhteşem üçlü dediğim üç romandan başlayarak önerilerim şunlar:

 

 

1-) HAYVAN MEZARLIĞI (Site adminlerimizin –ben de dâhil- okuduğu ilk King romanı. Birçoğuna göre de yazılmış en iyi Stephen King romanı. Benim için 2. Sırada bulunuyor.)

“Doktor Louis Creed ve ailesi yeni bir kasabaya taşınır. Taşındıkları evin önünde petrol tankerlerinin geçtiği bir ana yol vardır. Bu yol pek çok evcil hayvanın ölümüne neden olmuştur. Bu nedenle kasabadaki çocuklar ormanda bir hayvan mezarlığı kurmuşlardır. Creed ailesi hem yeni kasabaya alışırken hem de kedileri Church’ün aynı kaderi paylaşmamasını dilerken hayvan mezarlığının ötesindeki gerçeklerle yüzleşirler.”

 

 

2-) MEDYUM (King’e başlangıç için ideal romanlardan biridir. 2 defa okuduğum bu roman, özellikle film uyarlaması The Shining (Cinnet) ile öne çıkar. King, yıllar sonra Doktor Uyku ismi ile bu romanın devam romanını yazmıştır.)

“Overlook Oteli’nde kış bekçiliği yapmaya başlayan Jack Torrence, eşi ve 5 yaşındaki oğlu Danny ile birlikte otelde yaşamaktadır. Uzun süreden sonra iyi bir iş bulduğunu düşünen Jack, kitabını bitirmek için ideal bir ortama da sahip olmuştur. Bu dev otelin geçmişindeki olaylar Jack’i etkilemeye başlar. Danny olayların canlı şahididir ama “parıltısı” nedeniyle otel onun için bir kâbusa dönüşür.”

 

 

3-) O (Geçtiğimiz yıl sinema uyarlaması ile adından fazlaca söz ettiren bu kitap benim için King’in en iyi eseridir. Birçok King okuru tarafından da böyle gösterilmektedir. 1200 sayfanın üzerindeki bu kitap Stephen King’in nasıl büyük bir yazar olduğunun en büyük kanıtlarından biridir. )

“Derry Kasabası’nda yaşayan çocukların korkuları vücut bulmaktadır. Mazgallardan, karanlık sokaklardan, tavan aralarından, bodrumlardan fırlayan bu korkular çocukların vahşice öldürülmelerine neden olmaktadır. Tüm bunların sorumlusu Pennywise isminde bir palyaçodur. Peki, bu palyaço tüm korkularımızın vücut bulmuş hali midir yoksa daha fazlası mıdır?”

NOT: Bu kitabın bizde iki baskısı bulunuyor. İlki 400 sayfalık kısaltılmış baskı (Bunu okumanızı önermem) ikincisi ise 1212 sayfalık tam metin baskısıdır.

Muhteşem Üçlü” ismini verdiğim üç kitabı sizlerle paylaştım. Stephen King okumaya yıllar önce başlayan ve bugün büyük bir King hayranı olan birçok insan bu üç romandan biri ile yolculuğa başlamıştır. Bunlar dışında birkaç tane daha önerim var tabi ki.

 

4-) MAHŞER (Yine birçok King hayranı tarafından ustanın en iyi eserlerinden biri olarak gösteriliyor. 1216 sayfalık bu kitap gelecekte edebiyat tarihinin temel taşlarından biri olarak anılabilir. )

“İnsanlık ne kadar güçlü, ne kadar büyük ve ne kadar korkusuz… Bunların hepsini birkaç günde unutturacak bir salgın ortaya çıkarsa ne olur? Artık insanlık sona ermiş, sokaklar cesetlerle dolmuş, medeniyet bir kelimeden ibaret kalmıştır. Bu büyük katliamdan etkilenmeyen bazı insanlar dünya üzerinde iyi ile kötünün gerçek savaşına karşı taraf olmak zorundalar. İnsanlık son savaşını vermeye hazır mı?”

NOT: Bu kitabın bizde iki baskısı bulunuyor. İlki 400 sayfalık kısaltılmış baskı (Bunu okumanızı önermem) ikincisi ise 1216 sayfalık tam metin baskısıdır.

 

 

5-) CHRISTINE (Yeni başlayan birine Stephen King tarzını göstermek için önemli kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kalın bir kitap da değil  🙂 )

“Arnie, kendi halinde, okulda çok da popüler olmayan biridir. Tek isteği bir araba sahibi olmaktır fakat arabalar son derece pahalıdır. Biriktirdiği parası ile hurda bir araba alıp onu tamir eder. Ortaya Christine çıkar. Kırmızı renkteki Christine Arnie’nin hayatını değiştirecektir.”

Önerilerim 5 taneyle sınırlı kalsın. Ama bunların hiçbirini okumak istemiyorsanız ismini sayacağım şu kitaplara da bir göz atabilirsiniz. Başlangıç için önerilebilecek kitaplardandır kendileri.

 • SADİST
 • KORKU AĞI
 • HAYATI EMEN KARANLIK
 • VE İLK ROMANI OLAN… GÖZ
B) KORKU – GERİLİM TÜRÜ DIŞINDA YAZDIKLARINDAN OKUMAK İSTEYENLER

Stephen King’i tanıdıkça aslında onun eserlerini şu an yaptığım gibi ayırmamak gerektiğini anlayacaksınız. Ama şu an yolun başında olduğunuz için böyle ayrımlar yaparak karar vermeniz konusunda sizlere ışık tutmak istiyorum. Stephen King’in hemen her eserinde insanın hissettiği korkular yer alır. Bu korku illa ki kötü bir ruh, çirkin bir yaratık ya da fobiler olmayabilir. King’in en büyük başarılarından biri, gerçek hayatta başımıza gelebilecek olayların da insanı okurken ne denli rahatsız edebileceğidir. Bu bölümde sizlere önereceğim kitaplar bazen doğaüstü olaylar içerse de genel olarak insanı anlatan ve duygulara hitap eden eserlerdir. Bu tarz kitaplar okumayı seviyorsanız, usta sizin için de çok çalışıyor söyleyeyim.

 

1-) YEŞİL YOL (Film uyarlamasını izlemeyen kalmamıştır herhalde. Yeşil Yol’u izlemiş ve bunun bir Stephen King eseri olduğunu bilmiyorsanız şu an küçük çapta bir şaşkınlık yaşıyorsunuzdur. İşte bu şaşkınlık ustanın sadece korku-gerilim ustası olmadığının kanıtıdır. Ön yargıları aşalım.)

“Paul Edgecombe, Could Mountain hapishanesinin E bloğunda gardiyandır. Burası ölüm cezası alan mahkûmların geldiği bir yerdir ve hepsinin geçtiği yeşil yol “Yaşlı Sparky” denilen elektrikli sandalyede son bulur. Bir gün E bloğa John Coffey gelir. Dev cüsseli, çocuk kalpli bu adam Paul’ün hayatını değiştirecektir.”

 

 

2-) 22/11/63 (Dizi uyarlaması nedeniyle ismini duymuş olabilirsiniz ama dizi uyarlamasını izlediyseniz unutun. Bu kitap ustanın son yıllarda yazdığı en iyi kitap olabilir. Özellikle politik ve kültürel romanlara meraklıysanız usta iş başında. Sos olarak sunulan aşk hikayesi de sizi derinden etkileyecek. Başlangıç için de hiç fena değil.)

“22 Kasım 1963’te Amerika tarihi için önemli bir olay oldu. Başkan Kennedy Dallas’taki gezisi sırasında vuruldu ve öldü. Böylece dünya tarihinin seyri değişmiş oldu. Peki, size geçmişe giderek bu olayı değiştirme şansı verilse ne olurdu?”    

 

 

3-) ÇAĞRI (Her ne kadar doğaüstü öğeler barındırsa da bu kitap Stephen King tarzını anlamak için iyi seçeneklerden biri. Özellikle siyasi ve aşk yönüyle öne çıkıyor. Usta her konuda olduğu gibi aşk konusunda da sizi yanıltmıyor.)

“John Smith, geçirdiği bir kazadan sonra yıllarca komada kalır. Komadan uyandığında her şey değişmiştir ama değişen yalnızca çevresi değildir. John, zihninde oluşan “ölü bölge” sayesinde insanların geleceğini görebilme gücüne sahip olur. Peki, geleceğini gördüğü kişi ülkenin başkanı olacak birisi ise ve ülkeyi bir felakete sürüklüyorsa…”

 

 

4-) TEPKİ (İçerisinde doğaüstü öğeler barındırsa da kitap türü yönüyle King evreninde çok başka bir yerde. Politik konuların ağır bastığı, hükümetin gizli silahlar ve deneyler üzerine çalıştığı kaotik konuları ele alan, etkileyici bir roman. King’in tarzını sizlere öğretmek için ideal.)

“Annesi ve babası hükümet tarafından gizlice geliştirilen bir formül üzerinde çalışan Charlie, üç yaşındayken bakışları ile oyuncak ayısını yakar. Sekiz yaşına geldiğinde duygularını kontrol etmeye başlar. İstediği zaman, istediği yeri yakabilmektedir. Hükümet bu gücün varlığından haberdar olduğunda Charlie için ölüm kalım savaşı başlar.” 

 

 

5-) ÇILGINLIĞIN ÖTESİ (Stephen King’in geri planda kalan ama çok iyi olduğunu düşündüğüm eserlerinden biri. Doğaüstü öğeler kitaba bir bölümden sonra hücum ediyor fakat kitapta sizi rahatsız eden duyguları doğaüstü olmayan kısımlar veriyor. King’in bir kadının duygularını nasıl yansıttığını gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.)

“Rose, cehennemde 14 yıl geçirdi. Kocasının zulmüne daha fazla dayanamayan Rose, o zor kararı alır ve kocasını terk eder. Kendisine yeni bir hayat kurmak istemektedir ama korkuları onu rahat bırakmaz. “

Bu beşliye almadığım ama bunlar dışında başka tavsiyeler de istiyorsanız:

 • DOLORES CLAIBORNE
 • EJDERHANIN GÖZLERİ

 

C) STEPHEN KING’TEN KISA HİKÂYE OKUMAK İSTEYENLER

Stephen King, uzun uzun romanların yanında yüzlerce kısa hikâye de yazmıştır. Bu kısa hikâyelerinin derlediği kitaplar da azımsanmayacak bir başarıya imza atmıştır.  Novella denilen uzun hikâyeleri de yine King’in sevilen eserleri arasındadır. Eğer Stephen King’ten kısa hikâyeler okumak istiyorsanız başlangıç için bu konuda size iki önerim olacaktır.

 

 

1-) HAYALETİN GARİP HUYLARI

King’in yayınlanan ilk hikâye derlemesi olan Hayaletin Garip Huyları, King’in tarzını anlayabilmek için ideal derlemelerden biri. İçerisindeki hikâyeler genellikle korku-gerilim tarzı olsa da bu türü sevmeyenleri bile etkileyecek güzel hikâyeler mevcut. Ülkemizdeki baskısı maalesef orijinalinden kısadır. Tüm hikâyeleri içermez.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN
 

2-) ZİFİRİ KARANLIK YILDIZSIZ GECE

Novella dediğimiz uzun hikâyeler okumak istiyorsanız size önerim bu kitap olacaktır. İçerisinde dört uzun hikâye bulunan bu kitabın üç hikâyesi filme uyarlandı. Çok başarılı ve etkileyici hikâyeler olduğu için ve King’in tarzını iyi bir şekilde yansıttığı için bu kitabı öneriyorum fakat hemen söylemeliyim ki bu kitabın baskısını yazıyı yazdığım tarih itibariyle bulmak çok zor. Umarım yeni baskısını yaparlar.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 

Stephen King dünyasına adım atmak isteyen biriyseniz bu kitaplar sizin için önerilerim fakat unutmayın ki ustanın her kitabı çok özeldir ve herkes için farklı anlamları vardır. Bu nedenle bu önerdiğim kitaplardan birini okuyup beğenmeseniz dahi bir şans daha verin ve birkaç kitabını daha okuyun. Sonra zaten kararınızı verebilirsiniz. Yazımı bitirirken bazı uyarılar yaparak bu uzun yazıyı sonlandırmak istiyorum.

 • Kara Kule serisinden bir kitap ile King okumaya başlamayın.
 • Stephen King’in sadece korku-gerilim yazarı olmadığını, yazdıklarında hemen her türden esintiler olduğunu unutmayın.
 • Stephen King’in nasıl bir yazar olduğuna lütfen kendiniz okuyup karar verin.

 

 

Stephen King dünyasına adım atmadan önce kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına umarım yardımcı olabilmişimdir. Umarım bu dünyaya girer, birer “Sadık Okuyucu” olursunuz.

Uzun Günler, Hoş Geceler…

 

Volkan UĞRAÇ

26.08.2018

4 comments

 • Stephen King le ilgili bir şeye ararken sizin sitenize denk geldim, çok güzelmiş. Detaylı şekilde bakacağım.
  Eylül ayı Kafka Okur dergisinde bayağı inceleme yapmışlardı. Belki görmüşsünüzdür ..

 • O ile başlamanızı önermem. Ben O ile başladım ve pişman oldum. Bir kaç hafta kitap okuyamadım. Çok ağır ilerliyor. Hele ilk 300 sayfa falan beni kitap okumaktan soğutmuştu. Sadece kitabı bitirmek için bitirmiştim. Son kısımlara doğru heyecan arttı ama kitaptan o kadar bıkmıştım ki zevk bile alamadım.

Bir cevap yazın