The Bazaar of Bad Dreams (Kabuslar Pazarı) – 2015

stephen-king-kabuslar-pazarı

Orijinal İsmi Türkçe İsmi Çıkış Yılı Sayfa İncelemesi
The Bazaar of Bad Dreams Kabuslar Pazarı 2015 568 VAR

Stephen King’in son yıllarda çeşitli mecralarda sesli kitap, e-kitap ve hikaye olarak yayınlanan eserlerini bir araya getirdiği bu kitapta, ilk defa yayınlanan hikayelerin de yer alması ile tam bir Stephen King hikaye derlemesi ortaya çıktı. 2015 yılında Amerika’da piyasaya çıkan kitap çok büyük ilgi gördü. Ülkemizde ise 2016 yılında piyasaya çıktı. Stephen King’in farklı tarzlar kullandığı ve her hikayenin başlangıcında o hikayenin nasıl ortaya çıktığını anlattığı yazıları ile birlikte 20 hikaye bizleri karşılıyor.

Bu hikayelerin kısa özetlerini yayınladığımız yazımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Stephen King, kitabın ön sözünde “Daimi Okura” sesleniyor. Bu önsözden bir alıntıyı kitabın arkasında görmekteyiz. İşte o yazı:

“Hikâyelerim bir araya geldiği zaman kendimi sadece gece yarıları satış yapan bir sokak satıcısı gibi hissederim. Ürünlerimi sergileyip okurlarımı –yani sizleri– gelip seçin diye davet ederim. Ama gerekli uyarıyı yapmayı da ihmal etmem: Kuzum, dikkat edin, çünkü bu şeylerden bazıları tehlikelidir. Bunlar, içinde kötü rüyaların gizlendiği; gözünüzün uyku tutmadığı gecelerde, kapadığınıza emin olduğunuz halde, “Odanın kapısı neden açık?” diye merak ettiğiniz zamanlarda aklınıza takılan hikâyelerdir.

İşte, ürünlerim bunlar, sevgili Daimi Okurum. Bu gece her şeyden bir parça satıyorum — otomobile benzeyen bir canavar (Christine tadında), ölüm ilanınızı yazarak sizi öldürebilen bir adam, paralel dünyalara erişimi olan bir e-kitap okuyucu ve her zaman çok beğenilen konu: insan türünün sonu. Ben bu ürünlerimi diğer sokak satıcıları çoktan evlerine gittikten sonra, sokaklar bomboşken ve donuk bir ay ışığı şehrin çatılarında gezinirken satmayı seviyorum. İşte bu zamanlarda örtümü yere yayıp ürünlerimi sergiliyorum. 

Bu kadar gevezelik yeter. Belki artık bir şey satın almak istersiniz, ha? Gördüğünüz her şey el ürünüdür ve her ne kadar her birini çok sevsem de, satmaktan mutluluk duyarım, çünkü bunları özellikle sizler için yaptım. Çekinmeyin, şöyle bir yoklayın; ama lütfen, dikkatli olun. Bazılarının sivri dişleri vardır.”

Bir cevap yazın