Uyuyan Güzeller’in Çıkışı “Rotar” Yaptı

haberler

 

Stephen King’in oğlu Owen King ile beraber yazmış oldukları Sleeping Beauties (Uyuyan Güzeller) romanı, Amerika çıkışını uzun süre önce yaptı. Ülkemizdeki Sadık Okuyucu’lar bu kitabı beklerken, geçtiğimiz günlerde Altın Kitaplar, Uyuyan Güzeller’in 2 Temmuz’da raflarda olacağını duyurmuştu. Bizler de bekledik ve 2 Temmuz olduğu anda kitabı almak istedik fakat Altın Kitapların sürprizi ile karşılaştık. Kitap çıkış tarihi gelmesine rağmen piyasaya çıkmadı. Öncesinde ön sipariş sürecinin de olmaması kafalarda soru işaretleri yaratmış oldu.
Stephen King’in oğlu Owen King ile yazmış oldukları Uyuyan Güzeller kitabı bugün raflardaki yerini alacaktı fakat Altın Kitaplar’la olan görüşmemizde “Yurt dışı izninin beklenmesi nedeniyle küçük bir gecikme yaşandı” şeklinde bir cevap aldık. İlk defa böyle bir şey duyduk ama elimizden bir şey gelmiyor. Altın Kitaplar’ın bugün-yarın kitabı piyasaya sürmesini bekliyoruz. Fakat Altın Kitaplar’ın internet sitesine girdiğinizde kitabın 9 Temmuz’da satışa çıkacağı bilgisinin yer alması kafaları karıştırıyor.

ALTIN KİTAPLAR UYUYAN GÜZELLER SAYFASI (Satın almak için)

Uyuyan Güzeller, usta ve oğlunun birlikte yazdıkları ilk uzun roman olarak dikkat çekiyor. 752 sayfalık bu romanın çevirisini tanıdık bir isim yapıyor: Esat Ören.

Peki, Uyuyan Güzeller neyi anlatıyor? (Kitap arkası tanıtımından)

“Şimdi burada dünyanın kaderine karar verilecek.” 

Bir gün bütün kadınlar, uykuya daldığında vücutlarını saran bir tür kozanın içinde hapsolurlar ve bir daha uyanamazlar. Eğer uyandırılırlarsa veya bedenlerini saran o koza bir şekilde yırtılırsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler. Uyudukları sırada başka bir yere gider kadınlar; daha güvenli ve adil bir yerdir burası, erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlarlar. Yalnızca bir kadın bu uyku hastalığından etkilenmez. Her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli bir kadın: Evie. O, incelenmesi gereken bir tıbbi anomali midir, yoksa öldürülmesi gereken bir iblis midir? Kadınların terk ettiği ve en ilkel dürtüleriyle baş başa kalan erkekler fikir ayrılığına düşerler. Eşlerinin ve kızlarının geri dönmesi için kimi Evie’yi öldürmek, kimi de onu kurtarmak ister. Gezegendeki bütün kadınların –ve erkeklerin– kaderi, bu birkaç gün içinde Dooling adlı küçük bir kasabada belli olacaktır. Baba-oğul King’lerin kaleminden Yunan tragedyalarını andıran epik bir destan, bir modern zaman masalı. “Eninde sonunda bütün kadınlar uyuyacak, bütün erkekler ölecek ve bu hırpalanmış dünya sonsuzluğa kadar sürecek bir rahatlamayla soluk alacak.”

Bir cevap yazın